Як уникнути раку шийки матки

Як уникнути раку шийки матки

Рак шийки матки одне з найважчих випробувань, що може випасти на долю жінки. Але кожна з нас має шанс його уникнути.

Як?

Рання діагностика та своєчасне лікування передракових станів зменшує захворюваність на рак шийки матки у 20 разів. Це дозволяє зберегти здоров’я та життя сотням тисяч жінок.

Що слід знати про рак шийки матки?

Виникнення і розвиток раку шийки матки не відбувається блискавично, а проходить поступово через ряд передракових змін, які можуть тривати 10-12 років.

Нормальна слизова шийки матки

Легка дисплазія – 1,5роки

Помірна дисплазія – 2 роки

Важка дисплазія – 3 роки

Клінічний рак шийки матки – 5-6 років.

  • Виникненню шийки матки передують порушення поділу та дозрівання клітин слизової шийки матки. Такий стан вважається передраковим і носить назву дисплазії.

– Дисплазія і навіть рак на початкових стадіях не супроводжуються болями або не типовими виділеннями.

– Так звана «ерозія» шийки матки являються фоном для розвитку передраку та раку.

-Хронічні кольпіти грибкового та вірусного походження сприяють розвитку дисплазії (передракового стану), тому своєчасна діагностика та лікування інфекційних захворювань шийки матки є профілактикою раку.

– Вірус папіломи людини та деякі типи вірусу герпесу спричиняють розвиток дисплазії шийки матки.

Що таке цитологічний скринінг?

З метою виникнення передраку і ранніх стадій раку шийки матки здійснюється цитологічний скринінг: цитологічне дослідження мазка клітин зі слизової шийки матки.

Отримання мазка є відносно простою процедурою, для виконання якої лікар-гінеколог , або акушерка запрошують пацієнтку на гінекологічне крісло. Після прийняття зручної пози за допомогою вагінального дзеркала тонким дерев’яним шпателем або пластиковою щіточкою проводиться забір клітин з поверхні шийки матки та церві кального каналу. Клітинний матеріал негайно наноситься на предметне скло , фіксується і відсилається в цитологічну лабораторію для дослідження. Забір матеріалу триває кілька хвилин і є абсолютно безболісним, хоча згодом дехто відчуває незначний дискомфорт і кровомазання. Недотримання правил забору матеріалу може спричинити діагностичні помилки, що потребують повторного обстеження.

Про що свідчать результати цитологічного обстеження?

Результати можна отримати протягом кількох тижнів. Більшість жінок отримують інформацію про те , що вони здорові. В такому випадку цитологічне дослідження слід повторити через 1 рік.

В матеріалі можуть бути виявлені доброякісні зміни, котрі свідчать про наявність інфекції (в такій ситуації необхідним є відповідне консервативне лікування у гінеколога, після якого варто знову повторити цитологічне дослідження).

Наявність клітинної атипії в мазку є доказом передракових змін. Легка атипія найчастіше пов’язана з легкою дисплазією. Виражена атипія свідчить про важку дисплазію, навіть початковий рак. Жінка в якої виявлені атипові клітини, підлягає додатковому обстеженнюкольпоскопії з подальшою прицільною біопсією шийки матки та церві кального каналу.

Кольпоскопія метод обстеження шийки матки при оптичному збільшенні, за допомогою апарата кольпоскопа, дозволяє виявити найбільш змінені ділянки шийки матки і взяти фрагменти тканини (біопсію) саме з них.

Біопсія забір маленького (кілька міліметрів) кусочка шийки матки, який досліджують мікроскопічно, що дозволяє поставити остаточний діагноз.

Своєчасне виявлення дисплазії дає можливість вилікувати її і запобігти розвиткові раку шийки матки. Після лікування дисплазії слід повторювати цитологічне обстеження щоквартально протягом одного року, відтак щорічно.

Нещодавно у м. Києві відбулась міжнародна науково-практична конференція з питань патології шийки матки, де вчені з Англії, Шотландії, Австрії та Польщі ділилися своїми здобутками та напрацюваннями.

rak_shyiky_matky

Лікарі ТЦРЛ брали участь у цій конференції готові надати вам фахові консультації. Обстеження та лікування даної категорії жінок проводиться в жіночій консультації ТЦРЛ.